Muzeum Luwr

Podczas Obozu młodzieżowego do Hiszpanii i Francji, jednym z punktów programu jest wizyta w słynnym Luwrze – największym muzeum sztuki na świecie! Już teraz chcemy Cię zabrać w wirtualną podróż po tym magicznym miejscu, by pokazać, co warto zobaczyć na własne oczy.
Z naszym przewodnikiem nie zgubisz się w gąszczu sal i eksponatów, a podczas obozu
z pewnością wzbogacisz swoje wspomnienia o spotkanie z prawdziwymi dziełami sztuki.

Od czego zacząć?

Luwr to prawdziwy kolos pełen sztuki – łatwo się w nim zgubić, dosłownie i w przenośni! Dlatego najlepiej zacząć od najpopularniejszego punktu: skrzydła Denona. To tam kryją się największe perełki muzeum, w tym ona – ikona światowej sztuki, Mona Lisa.

Leonardo da Vinci - Mona Lisa
Leonardo da Vinci – Mona Lisa
  1. Zacznijmy od Mona Lisy. Ten niewielki obraz zachwyca niezwykle tajemniczym uśmiechem. Uśmiech zmienia się w zależności od tego pod jakim kontem patrzymy na obraz. Można odnieść wrażenie, że Gioconda raz uśmiecha się, a pod innym kontem staje się poważniejsza.
  2. Stojąc przed Mona Lisą warto spojrzeć za siebie na gigantyczny obraz  Paolo Veronese – Gody w Kanie Galilejskiej. Możecie kojarzyć ten obraz z płyty Logic’a – Everybody.
    Można powiedzieć, że umieszczenie tego obrazu w takim miejscu jest trochę żartem. Mona Lisa zyskała obecną popularność po słynnej kradzieży, gdzie obywatel Włoch chciał zwrócić obraz do kraju w którym urodził się Leonarda da Vinci. Jednak obraz został nabyty nielegalnie, a Leonardo dokończył go właśnie we Francji, gdzie zmarł. Inaczej jest z Godami w Kanie Galilejskiej, które faktycznie zostały zagrabiona z Włoch w czasach Napoleona.
  3. Wracając do Leonarda to jest tutaj więcej jego dzieł jak dwa obrazy przedstawiające Jana Chrzciciela. Które wzbudzają sporo kontrowersji, ponieważ święty nie jest przedstawiany jako asceta w podeszłym wieku, tylko radosny młodzieniec. Właściwie tylko gest dłonią, który symbolizuje nadejście Jezusa pozwala zidentyfikować proroka. 
  4. Obok jest też obraz przedstawiający Maryje ze św. Anną, czyli matką Maryi.
  5. Obraz z krajobrazem w tle został namalowany prawdopodobnie już przez jego uczniów,
    a później przerobiono Jana Chrzciciela, na greckiego boga Bachusa.

Najbardziej kontrowersyjny obraz Leonarda da Vinci

Leonardo da Vinci - Madonna wśród Skał
Leonardo da Vinci – Madonna wśród Skał
  1. Jest także Madonna wśród skał. Ten obraz był na tyle kontrowersyjny, że Leonardo musiał namalować drugą wersję. Zwróćcie uwagę na gest Anioła, na dłoń Maryi ustawioną jak szpony ptaka, dużą rolę natury w obrazie i gesty Jezusa i Jana Chrzciciela. Dzieci wydają się zachowywać zbyt dojrzale, symbolika nawiązuje do śmierci a tajemniczy wzrok Anioła zachęca do zapoznania się z tym mistycznym światem.
  2. Leonardo da Vinci był jednym z tych artystów, którzy nigdy się nie śpieszyli. Zawsze stawiał na perfekcję, co oznaczało, że jego prace mogły powstawać latami. Z kolei Tintoretto, choć jego obrazy są pełne detali i dynamicznych scen, był znany z błyskawicznego tempa pracy. Artysta ten potrafił tworzyć całe serie malowideł w rekordowym czasie. Jeśli chcecie zobaczyć, jak wyglądał Tintoretto, to w Luwrze znajduje się jego portret.
  3. Sandro Botticelli to artysta, którego dzieła przenoszą nas w inny świat. Choć najbardziej kojarzy się z „Narodzinami Wenus”, jego obrazy, takie jak „Dziewica z dzieciątkiem”, którą znajdziecie w Luwrze, pokazują jego niezwykły talent do malowania postaci.
  4. Tycjan to kolejny gigant renesansu. Obraz „Dziewica i Królik” to przykład, jak malarz potrafił uchwycić subtelność, ale także potęgę emocji. Postacie na tym obrazie są pełne spokoju, ale jednocześnie z ich twarzy bije coś bardziej tajemniczego – Tycjan mistrzowsko potrafił to przekazać.

Najbardziej epickie dzieła muzeum Luwr

W tej części muzeum znajdziesz dzieła, które robią największe wrażenie na wszystkich – nawet na tych, którzy nie znają się na sztuce. Rzeźby i obrazy, które wywołują dreszcz emocji, pełne dramatyzmu, pasji i energii, które po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy.

Nike z Samotraki
Nike z Samotraki
  1. Jednym z największych dzieł Luwru jest Nike z Samotraki. To właśnie ten wizerunek greckiej bogini zwycięstwa posłużył jako inspiracja do stworzenia logo Nike.
    Ta rzeźba na pewno Was zachwyci, szczególnie jeśli przyjrzycie się detalom. To w jaki sposób starożytni Grecy potrafili odwzorować w kamieniu lekkość mokrego i zwiewnego materiału jest niesamowite.  Ponadto rzeźba stoi w ogromnej przestrzeni klatki schodowej na podstawie będącej fragmentem kamiennego statku.

Jak wygląda wolność

Wolność wiodąca lud na barykady
Eugène Delacroix – Wolność wiodąca lud na barykady
  1. Dziełem, które moim zdaniem robi największe wrażenie jest „Wolność wiodąca lud na barykady”, którą namalował Eugène Delacroix. Wolność jest przedstawiona jako młoda kobieta trzymająca francuską flagę, która emanuje odwagą i charyzmą, będąc symbolem walki o wolność i równość. Ciężko wyobrazić mi sobie lepsze przedstawienie idei wolności. Do tego obraz nawiązuje do tej samej rewolucji co „Nędznicy” Victora Hugo, czyli moja ulubiona książka.
  2. Obok znajduje się inny obraz Delacroix – Barka Dantego, która nawiązuje do „Boskiej Komedii” Dantego Aligierii, gdzie autor przemierza piekło, czyściec oraz niebo. To w tej księdze pojawiła się idea 9 kręgów piekła, a właściwie można powiedzieć, że to dzieło ukształtowało obraz piekła jaki wykorzystywany jest w popkulturze.
  3. W tej samej Sali znajduje się także Tratwa Meduzy Théodore Géricault. To dzieło przedstawia rozbitków na tratwie u wybrzeży Afryki, po katastrofie okrętu Meduza. Rozbitkowie na tratwie dryfowali przez 13 dni. Polecam przed zobaczeniem obrazu posłuchać utworu „Tratwa Meduzy” autorstwa DonGuralesko, który nawiązuje do kryzysu migracyjnego.

Kojarzycie kto to Jacques-Louis David?

  1. Nie Jean-Louis David tylko Jacques-Louis David.
    Chyba najbardziej ikoniczny malarz Klasycyzmu, czyli stylu nawiązującego to czasów starożytnych i główny malarz Napoleona Bonaparte. Jego gigantyczne obrazy robią wrażenie nawet na osobach nie zaznajomionych ze sztuką. Bardzo ciekawym dziełem jest Koronacja Napoleona. Jak możecie zauważyć – Napoleon ma już na głowie koronę i koronuje swoją żonę Józefinę. Jacques-Louis David chciał wiernie przedstawić wydarzenie, a że Napoleon sam się koronował na cesarza to wolał wybrać mniej kontrowersyjny moment.
Jacques-Louis David - Interwencja Sabinek
Jacques-Louis David – Interwencja Sabinek
  1. Ciekawy moment przedstawiony jest na obrazie „Interwencja Sabinek”. Kobieta na środku obrazu stoi pomiędzy swoim ojcem, który jest królem plemienia Sabinów, a mężem Romulusem, czyli założycielem Rzymu. Konflikt jest dosyć nietypowy ponieważ Rzymianie podstępnie ukradli kobiety z plemienia Sabinek co przyczyniło się do wybuchu wojny.
  2. W wielkiej Sali poświęconej obrazom Jacques-Louis Davida znajdziecie także jego autoportret.
  3. Przysięgę Horacjuszy
  4. A także Leonidasa pod Termopilami. Bardzo możliwe, że ten obraz zainspirował twórców filmu „Poznaj moich spartan”, bo przedstawia ich w podobny sposób.
  5. Jean-Auguste-Dominique Ingres to artysta, którego prace powstawały w podobnym czasie.
    Za jego największe dzieło w Luwrze uważa się obraz Wielka Odeliska. Odaliska to
    w uproszczeniu niewolnica pracująca w haremie tureckiego sułtana.
  6. Możecie zastanawiać się jego innym obrazem – Roger uwalnia Angelikę. Są to bohaterowie dzieła literackiego, które powstało w czasach renesansu.

Rafael Santi i powrót do renesansu

  1. Rafael Sainti to jeden z najbardziej znanych malarzy renesansu i mimo, że w Luwrze nie ma tak monumentalnych dzieł jak „Szkoła Ateńska”. To znajduje się tutaj m.in. obraz  „Piękna Ogrodniczka”, czyli jedno z takich bardzo klasycznych obrazów przedstawiających Maryję.
  2. Podobnie jak inne jego dzieło z Luwru, czyli „Dziewica z Welonem”.
  3. Warto zobaczyć także Portret Dony Isabeli
  4. Są także 3 obrazy przedstawiające walkę ze smokiem. Smoka pokonuję św. Jerzy.
  5. Archanioł Michał.
  6. Oraz św. Małgorzata i chyba ten obraz robi największe wrażenie. Smok jest największy
    i wybuchnął po tym jak Małgorzata przeżegnała się gdy ją połknął. Podobny motyw został wykorzystany w Facetach w czerni, albo w Strażnikach Galaktyki.
  7. Fra Filippo Lippi znany z takich dzieł jak Madonna z Dzieciątkiem i dwoma aniołami też jest obecny w Luwrze, chociaż obraz z Luwru nie robi aż tak dużego wrażenia

Najwięcej emocji w obrazach

Caravaggio - Śmierć Marii
Caravaggio – Śmierć Marii
  1. Ciężko przejść obojętnie obok obrazów Caravaggia i myślę, że warto opowiedzieć co stoi za fenomenem tego artysty. A bardzo mocno zrewolucjonizował on oblicze sztuki w czasach baroku. Nie tylko wykorzystywał dramatyczne oświetlenie ale także wprowadził realizm
    w tematyce sakralnej. Idea, że świeci byli podobni do zwykłych ludzi i odczuwali podobne trudy i emocje bardzo spodobała się Kościołowi. Chociaż „Śmierć Maryi”, którą zobaczycie
    w Luwrze wywołała ogromny skandal gdy wyszło na jaw, że modelką pozującą do postaci Matki Boskiej była martwą prostytutką.
  2. Gdy będziecie oglądać „Wróżenie z ręki” Carravagia zwróćcie uwagę, że kobieta nie tylko wróży, ale jednocześnie próbuje tą samą ręką ukraść pierścień.
  3. Carravagio uczył się w pracowni Giuseppe Cesari, a w Luwrze możecie znaleźć jego obraz Diana i Akteon. To historia która jest trochę zabawna, a trochę smutna. Akteon był myśliwym, który przypadkiem zobaczył jak bogini Diana bierze kąpiel. Za karę został przemieniony w jelenia i zabiły go jego własne psy.
  4. Św. Sebastian Andrea Mantegna to najbardziej znany wizerunek tego świętego. Jeśli myśleliście, że przedstawia moment śmierci świętego to byliście w błędzie. Św. Sebastian przeżył swoją egzekucje i po wyleczeniu udał się do Rzymu by porozmawiać na temat wiary z cesarzem Dioklecjanem. To ten cesarz odpowiadał za największe prześladowania chrześcijan. Obraz przedstawia więc przezwyciężenie śmierci, bo zginął w inny sposób.

Co robił Mars na górze Parnas

  1. Innym obrazem tego artysty jest Parnas, czyli mitologiczna góra artystów, gdzie mieszkał Apollo wraz z muzami. Jednak główną rolę w tym renesansowym obrazie odgrywa Wenus
    i Mars. O ile Wenus jako symbol piękna z dość oczywistych względów pojawia się na górze Parnas to Mars już nie jest tak oczywisty. Jego rola jest jednak bardzo istotna, bo ma symbolizować odwagę i determinację, które są bardzo ważne dla artystów.
  2. Pozostając w temacie artystów. Pygmalion et Galatée (Girodet) przedstawia scenę w której mityczny rzeźbiarz Pigmalion stworzył tak idealną rzeźbę kobiety, że zakochał się w niej. Afrodyta wysłuchuje jego modlitwy i zmienia Galatee w prawdziwą kobietę.
Girodet-Trison - Scena Potopu
Girodet-Trison – Scena Potopu
  1. Jeszcze więcej emocji wzbudza inny obraz Girodeta – „Scena Potopu”, który jest jednym z najbardziej dramatycznych obrazów. Im dłużej się wpatrujemy tym więcej szczegółów dostrzegamy, jak łamiące się drzewo, topielca, czy sakiewkę z pieniędzmi.
  2. Z twórców niezwykle ważnych dla popkultury muszę wymienić Johna Martina. Myślę, że zwrócicie uwagę na Pandemonium, czyli stolice piekła. John Martin miał duży wpływ na literaturę i film, szczególnie w kontekście światów fantastycznych. Bardzo możliwe, że zainspirował np. Tolkiena.
  3. Niedaleko znajdziecie także dzieła hiszpańskich malarzy jak Francisco de Goya. Jest tu np. Dama z wachlarzem.
  4. Jest także obraz infantki, który namalował Diego Velázquez

Oglądaliście Noc w Muzeum?

Oglądaliście Noc w Muzeum? Jedną z ważniejszych postaci był tam posąg moai z wyspy wielkanocnej mówiący Dum Dum. Taki posąg znajdziecie w Luwrze, chociaż nie tak łatwo go znaleźć.

Posąg Moai
Moai – posąg z Wyspy Wielkanocnej
  1. Wszystkie dzieła o których do tej pory mówiłem znajdują się blisko siebie, czyli na 1 piętrze w skrzydle Demona. Jest to najpopularniejsze miejsce, ponieważ jest tam największe zagęszczenie takich wielkich dzieł sztuki. Gdy przejdziecie do końca korytarza to koniecznie zejdźcie na dół i poszukajcie Sali 425 – to tam znajduje się posąg Moai.

Kocie mumie i inne eksponaty ze starożytnego Egiptu

  1. Kolejnym takim ikonicznym miejscem w Luwrze jest część prezentująca starożytny Egipt, która znajduje się w pawilonie Sully. Jednym z ważniejszych eksponatów jest Wielki Sfinks z Tanis.
  2. Znajdziemy tam także prawdziwą mumie, która może robić wrażenie, szczególnie, jeśli uświadomimy sobie, że w środku znajduje się człowiek.
Mumia kota
Mumia kota
  1. Myślę, że jeszcze większe wrażenie robią kocie mumie. Koty były niezwykle cenionymi i niemal świętymi zwierzętami w Egipcie. Zabicie kota chociażby przypadkiem karano śmiercią. A gdy kot umierał to właściciele golili sobie brwi jako znak żałoby.
  2. W dziale Egiptu znajdziecie także wiele posągów przedstawiających boginię Bastet. Była przedstawiana jako kobieta z głową kota lub jako kot, odpowiadała za ochronę domu i miłość i koty.
  3. Posągi z głową lwicy przedstawiają natomiast boginię Sechmet, czyli boginię wojny

Jak to jest być skrybą?

  1. W Egipcie bardzo cenionym zawodem był skryba, czyli osoba zajmująca się pisaniem.
  2. Kojarzycie tatuaż Tupaca przedstawiający Neferetiti. Była symbolem piękna starożytnego Egiptu podobnie jak Kleopatra. W Luwrze znajdziecie rzeźbę przedstawiającą ją razem z mężem – faraonem Echnatonem.
  3. Odnośnie faraonów to możecie znaleźć także ogromny posąg przedstawiający Ramzesa II, czyli jednego z najważniejszych władców Egiptu. Był twórcą pierwszego na świecie traktatu pokojowego i miał ponad 150 dzieci.
  4. Innym znanym faraonem, którego wizerunek można znaleźć w Luwrze jest Tutenchamon przedstawiony na posągu z chroniącym go bogiem Anonem. Tutenchamon jest znany nie ze swoich dokonań, a z grobowca, który został odnaleziony mniej więcej 100 lat temu w nienaruszonym stanie. Było to wyjątkowe wydarzenie, bo większość grobowców została rozgrabiona. To że grobowiec przetrwał ponad 3000 lat było niemalże cudem.
  5. W Luwrze jest także „Księga Umarłych”. Mimo, że w filmach wykorzystywana jest jako mistyczny artefakt to jest to zwykły zbiór rytualnych tekstów, które miały pomóc zmarłym w przejściu do życia po śmierci. Nie ma nic wspólnego z okultyzmem.

„Chciałeś rękę tej bogini, a tu Wenus z Milo”

Wenus z Milo
Wenus z Milo
  1. Obok części egipskiej znajdują się eksponaty związane ze starożytnym Rzymem oraz Grecją. Znajdziecie tam słynną Wenus z Milo. Jeśli zastanawiacie się dlaczego ta rzeźba jest tak słynna to duże znaczenie miał tutaj czas jej odkrycia, bo było to w czasach gdy cała Europa była zafascynowała sztuką starożytną, a tu pojawiło się nowe odkrycie o którym mówiono. Obecnie Wenus z Milo stała się takim trochę symbolem sztuki, czymś co każdy zna, czymś co pojawia się w filmach, a nawet w muzyce. Rzeźbę odnaleziono na greckiej wyspie Milos, więc powinna się nazywać Afrodytą.
  2. Jeśli zastanawialiście się kiedyś co by się stało gdyby dodano jej ręce, to obok macie Wenus z Arles. To także rzeźba, która nie miała dobrze zachowanych rąk ale postanowiono je dodać w ramach renowacji w XVII wieku.
  3. Inną wartą uwagi rzeźbą z czasów starożytnego Rzymu jest Diana z Wersalu. To bardzo szczegółowe przedstawienie rzymskiej bogini łowów i przyrody.

Czy to kobieta śpi na materacu z białego marmuru?

Śpiący Hermafrodyta
Śpiący Hermafrodyta
  1. Najbardziej szokującą rzeźbą antyczną jest Śpiący Hermafrodyta. Przechodząc przez sale widzimy leżącą na łóżku kobietę. Ma bardzo zmysłową pozę i jest praktycznie naga. Jednak podchodząc z drugiej strony zauważycie, że to nie jest kobieta. Według mitologii syn Hermesa i Afrodyty odrzucił nimfę, która chciała go poderwać. Ta nie dała za wygraną i uprosiła bogów, żeby połączyli ich na zawsze w jednym ciele i tak Hermafrodyta zyskał cechy obu płci. Łóżko na którym leży Hermafrodyta nie pochodzi z antyku, ale zostało stworzone przez Berniniego.
  2. Część starożytna dosyć płynnie przechodzi w dział poświęcony nowszym rzeźbą. Pamiętam, że duże wrażenie zrobiły na mnie Kariatydy gdy byłem pierwszy raz w Luwrze. Są to podtrzymujące filary w formie postaci kobiecych. Koncepcja wywodzi się ze starożytnej Grecji, ale Kariatydy z Luwru powstały w czasach renesansu jako dekoracja jednej z sal.
Antonio Canova - Psyche budzona przez pocałunek Kupidyna
Psyche budzona przez pocałunek Kupidyna – Antonio Canova
  1. Na pewno zwrócicie też uwagę na Psyche budzona przez pocałunek Kupidyna. Wybitne dzieło stworzył Antonio Canova. Przedstawia historie Psyche, która była tak piękna, że pozazdrościła jej Afrodyta i wysłała Kupidyna, żeby ten jako bóg miłości sprawił, by dziewczyna zakochała się w najbrzydszym człowieku jakiego znajdzie. Kupidyn jednak się w niej zakochał. To ten wstęp historii. Środek musicie sprawdzić sami, a na końcu Kupidyn budzi dziewczynę pocałunkiem z magicznego snu.
  2. Dwa dzieła Michała Anioła, czyli Umierający Jeniec
  3. Oraz Zbuntowany Jeniec nie są najlepszymi przykładami twórczości tego artysty.
    Są niedokończone, a do tego miały być częścią większego projektu.
  4. W tej samej Sali znajduje się mało znana rzeźba „Czas odsłaniający prawdę”, która moim zdaniem robi większe wrażenie od jeńców Michała Anioła

Najstarsza cywilizacja w Luwrze

  1. Przechodząc przez Luwr jest duża szansa, że natkniecie się na dział Bliskiego Wschodu.
    Największe wrażenie robią Lamassu, które mają ciało byka, skrzydła orła i ludzką głowę, a do tego są naprawdę monumentalne.
  2. Obok Lamassu jest także Gilgamesz z lwem.
  3. Na tym dziale uwagę może przekłuć także lew z Marii.
  4. Znajdziecie tutaj także kodeks Hammurabiego, to z tego kodeksu pochodziło prawo oko za oko, ząb za ząb.
  5. Najbardziej kontrowersyjnym eksponatem tej części jest posążek Pazuzu. W popkulturze Pazzuzu przedstawiany jest jako czyste zło, pojawiając się w filmie Egzorcysta czy w jednym z utworów Słonia. W rzeczywistości jednak posążek ten nie był wykorzystywany do okultystycznych rytuałów. Na terenach dawnej Mezopotamii był stawiany w domach żeby ochraniać dom przed większym złem.

Skrzydło Richelieu i nowsze rzeźby

  1. Docieramy w końcu do trzeciej części Muzeum, czyli skrzydła Richellieu. Miejsce to robi ogromne wrażenie, szczególnie jeśli wejdziecie do ogromnego pomieszczenia wypełnionego rzeźbami – Dziedziniec Marly. Nazwa pochodzi od Koni z Marly czyli rzeźb wykonanych dla Ludvika XV.
  2.  Rzeźby często wyglądają podobnie jak antyczne, jednak powstały znacznie później. Jednym z dzieł, które mogą przekłuć waszą uwagę jest Perseusz i Andromeda. Perseusz ratuje Andromedę, która została przywiązana do skały jako ofiara dla morskiego potwora.
Juliusz Cezar i Hanibal
Juliusz Cezar i Hanibal
  1. W wielkim holu znajdują się także dwie rzeźby stojące obok siebie. Jedna z nich przedstawia Juliusza Cezara, czyli najbardziej ikonicznego władcę Rzymu.
  2. Druga przedstawia Hannibal, czyli przywódcę Kartaginy, którego możecie kojarzyć z wojen punickich, gdzie z armią w której walczyły także słonie przeszedł przez Alpy.
    Juliusz Cezar urodził się niemal 100 lat po śmierci Hannibala. Ale zestawienie tych postaci ma wymiar symboliczny. Juliusz Cezar symbolizuje potęgę Rzymu, a Hannibal siłę jego wrogów.
  3. Daphne ścigana przez Apolla (Guillaume’a Coustou) ro bardzo dynamiczna rzeźba nawiązująca do mitologii, ale historia tej pary jest dosyć smutna, więc może nie będę Wam jej opowiadał.

Jak powstał łuk Kupidyna

  1. Kupidyn rzeźbiący łuk z Maczugi Herkulesa to już bardziej pozytywna historia (Edmé Bouchardon). Nie każdy wie, że łuk boga miłości powstał z fragmentu maczugi Herkulesa.
  2. Idąc wyżej natraficie na Trzy Gracje. Na pewno słyszeliście o tym dziele, ale James Pradier nie jest jedyną osobą, która wykorzystała ten motyw. W samym Luwrze Trzy Gracje znajdziecie na wielu obrazach, często w towarzystwie Afrodyty albo Apolla. Trzy Gracje to tytuł wielu rzeźb i ciężko wskazać, która jest najważniejsza czy najlepsza. Moim zdaniem to właśnie Trzy Gracje z Luwru są nr.1, ze względu na realizm, emocje i dbałość o detale.
  3. Obok są jeszcze dwa ciekawe dzieła Jamesa Pradiera.  Satyra i bachantka, czyli postacie związane z bogiem Dionizosem.
  4. Oraz Psyche z motylem.
  5. Jest również Zefir porywający Psyche (Rutxhiel)

Co oznacza groźba Kupidyna?

  1. Zwróćcie też uwagę na Grożącego Kupidyna (Etienne Maurice Falconet). Bardzo przypomina on Kupidyna z Huśtawki Fragonarda. Przyjrzyjcie się i zastanówcie co może oznaczać groźba kupidyna. Kupidyn nie był groźny jak Pazuzu, ale raczej figlarny. Myślę, że może tutaj chodzić o bardziej romantyczne idee jak nieprzewidywalność miłości, albo że może prowadzić do szaleństwa. Znajduje się tam cytat Woltera „Kimkolwiek jesteś, oto twój Mistrz. 
    To on, to on, albo powinien nim być”
Pierwszy sekret Wenus - François Jouffroy
Pierwszy sekret Wenus – François Jouffroy
  1. „Pierwszy Sekret Wenus” –  Wbrew pozorom rzeźba nie przedstawia młodej bogini miłości, bo Wenus jest w formie posągu. Główną bohaterką jest młoda dziewczyna, która powierza bogini swój sekret, którym jest prawdopodobnie jakaś pierwsza poważniejsza miłość. Strój młodej dziewczyny, a raczej jego brak jest metaforą, że to wewnętrzne przeżycia.
  2. W tej części skrzydła Richelieu znajdziecie też wiele rzeźb przedstawiających ważne postacie historyczne jak de la Fontaine.
  3. Pascal
  4. Czy Voltaire. Jeśli nie kojarzycie twórczości Voltaire to zdecydowanie polecam nadrobić, na pewno nie będziecie żałować. Voltaire był genialny, a jednocześnie bardzo zabawny.
Zuzanna zaskoczona w kąpieli - Pierre-Nicolasa Beauvalleta.
  1. A przy zabawnych rzeczach będąc. Najzabawniejsze zdjęcie jakie zrobiłem w Luwrze przedstawia „Zuzanna zaskoczona.. w kąpieli” autorstwa Pierre-Nicolasa Beauvalleta.
  2. Jest też Polski akcent. Królowa Maria Leszczynska, która była żoną Ludwika XV jest przedstawiona na pięknej rzeźbie (Augustin Pajou).

Rzemiosło artystyczne, czy jeden z nielicznych działów, które można odpuścić

  1. Przechodząc na wyższe piętro traficie do działy Rzemiosła Artystycznego w którym znajdziecie Apartamenty Napoleona III, czyli bratanka Napoleona Bonaparte. A także wiele pojedynczych elementów od krzeseł, przez biżuterie, aż po klejnoty królewskie. Ale jest to dział znacznie mniej popularny i bardziej da osób interesujących się taką tematyką. Jeśli macie na Luwr tylko dzień lub dwa to lepiej odpuścić.

Malarstwo na drugim piętrze, czyli strefa dla bardziej wtajemniczonych

  1. Na drugim piętrze znowu mamy malarstwo, jednak można powiedzieć, że dzieła w tej części są trudniejsze w odbiorze, mniej popkulturowe i nie bez powodu malarstwo jest tak podzielone. Tutaj raczej nie przychodzą osoby, które chcą zwiedzić muzeum w 15 minut. Znajdziemy tutaj m.in. dzieła Rembrandta. Są tu jego autoportrety.
  2. A także chociażby wieczerza w Emaus. Prace Rembrandta pomagają zrozumieć rolę światła w obrazie. Jeśli zajmujecie się fotografiom to polecam dobrze się przyjrzeć jego pracą. Fotografia malarska, zwana też fine-art. wykorzystuje w dużej mierze patenty Rembrandta. Warto zwrócić uwagę także na strukturę obrazu, której nie widać na zdjęciach jego prac. Jego dzieła mocno zyskują gdy przyjrzymy się im zarówno z bliska jak i z daleka właśnie przez tą strukturę.

Muzeum Luwr kolekcja obrazów Rokoko

Pielgrzymka na Cyterę -  Jean-Antoine Watteau
Pielgrzymka na Cyterę – Jean-Antoine Watteau
  1. Znajduje się tutaj także obraz mający niezwykły wpływ na kulturę: Jean-Antoine Watteau Pielgrzymka na Cyterę. Jeśli myślicie teraz: Lourdes, Fatima, Medjugoria.. ale Cytery nie kojarzę to nie szkodzi. Cytera nie jest miejscem kultu religijnego. To grecka wyspa, związana z boginią Wenus, gdzie ludzie jeździli odpocząć. Może nie Złote Piaski, ale ogólnie rozrywka. Obraz ten zrewolucjonizował sztukę, która zajmowała się raczej poważnymi tematami i zapoczątkował nurt rokoko.
  2. Dzieła powstałe w tym nurcie często wykorzystywały takie motywy jak miłość i zmysłowość, a nawet flirt i erotykę. Idealnym przykładem jest „Zasuwka” Fragonarda.
  3.  Znajdziecie też wiele obrazów innego kluczowego malarza z czasów Rokoko – François Boucher. Jest jego autoportret
  4. A także takie dzieła jak Diana w Kąpieli
  5. Czy Kuźnia Wulkana (Wulkan to odpowiednik Greckiego Hefajstosa)
Matka Katarzyna-Agnès Arnaul i siostra Katarzyna od Sainte Suzanne de Champaigne - Filip de Champaigne
Matka Katarzyna-Agnès Arnaul i siostra Katarzyna od Sainte Suzanne de Champaigne – Filip de Champaigne
  1. Polecam też zobaczyć pewien obraz Matka Katarzyna-Agnès Arnaul i siostra Katarzyna od Sainte Suzanne de Champaigne. W czasach baraku i rokoko dosyć powszechnym zwyczajem wśród ważnych rodów było oddawanie córek do zakonu w czasie nastoletnim. Miało to na celu zarówno edukacje jak i wpojenie zasad moralności.
    Obraz jest idealnym przykładem tego jak kontekst wpływa na odbiór dzieła. Gdyby obraz był w neutralnym miejscu widzielibyśmy tylko dwie pobożne zakonnice. Ale w towarzystwie rokokowych obrazów odbiór jest zupełnie inny i zastanawiamy się o czym myśli zakonnica.

W czym polskie zbiory wygrywają z Luwrem

  1. Wracając do malarstwa holenderskiego, są tutaj dwa obrazy Vermeer’a  –  Koronczarka
  2. Oraz Astronom. W przypadku tego artysty zbiory Polskie wygrywają z Luwrem, bo Dziewczyna z perłą nazywana Mona Lisą północy jest ważniejszych dziełem.
  3. Autoportret Albrechta Dürera i kilka jego obrazów. To niemiecki artysta znany z bardzo szczegółowych prac.
  4. Natchnienie poety – Nicolasa Poussina.
  5. Et in Arcadia ego, który nawiązuje do nieuchronności śmieci

Św. Maria Magdalena i wielka pomyłka

  1. Pokutująca Maria Magdalena – Georges’a de La Toura. To jeden z najpopularniejszych obrazów przedstawiających św. Marię Magdalenę. Tytuł może jednak wprowadzać w błąd.
    W wyniku pomyłki papieża Grzegorza I, zaczęto postrzegać Marię Magdalenę nie tylko jako uczennicę Jezusa, która odkryła jego pusty grób, ale także jako jawnogrzesznice. Mimo, że motyw ten jest popularny w sztuce to pamiętajcie, że to jest pomyłka i Biblia nie łączy tych postaci.
  2. Zwróćcie też uwagę na obraz Edukacja Kupidyna (Nicolas Chaperon). Zawsze myślałem, że Kupidyn był dzieckiem Wenus i Marsa, a na obrazie opiekuje się nim Merkury i Królewna Śnieżka.
  3. A z poważniejszych dzieł to warto zwrócić uwagę na cykl „Historia Marii Medycejskiej”. To 24 obrazy namalowane przez Rubensa, które opowiadają o życiu Matki króla Słońce, czyli Ludwika XIV

Zanim powstało Muzeum Luwr

  1. W podziemnej części możecie trafić na Średniowieczny Luwr, czyli fragmenty dawnej fortecy, której historia sięga XII wieku. Obecnie w miejscu tym stoi muzeum, a właściwie renesansowy pałac z XVI wieku. Ale podczas wykopalisk natrafiono na dobrze zachowane fragmenty muru.
  2. Ani widzialność, ani iluzja – Joseph Kosuth. To ciekawa i współczesna instalacja składająca się z neonowych napisów. Są to cytaty filozofów, ale nie tylko „Qui écrit ici” (Kto tu pisze?)
  3. Szklana Piramida to nie tylko główne wejście ale także dzieło sztuki. Powstała w latach ’80 i podobnie jak wieża Eiffla wzbudzała wiele kontrowersji przez swój nietypowy i nowoczesny wygląd
Odwrócona Piramida
Odwrócona Piramida
  1. Piramide Inversée to druga piramida, która jest właściwie kopią, tylko ustawiona jest do góry nogami rozświetlając wnętrze podziemnej części muzeum. Jej widok może zaskoczyć, bo wchodząc do Muzeum jej nie widzimy. Jest schowana i wkomponowana w rondo.

To tylko najciekawsze 100 eksponatów, a jest ich znacznie więcej, bo ponad 500 000. Warto poznać Luwr wcześniej, bo na miejscu na pewno będzie Wam brakować czasu.

Zobacz z nami Luwr na Obozie Młodzieżowym do Hiszpanii i Francji

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *